VŠI

Posted in on 20 Led 2018

Epidemie vší: Účinný lék není k dostání, říká parazitolog

30. 11. 2014

Vyčesávání takzvaným hřebenem „všiváčkem“ je běh na dlouhou trať.

Vyčesávání takzvaným hřebenem „všiváčkem“ je běh na dlouhou trať. | Foto: Thinkstock

Zvýšený výskyt parazita u dětí hlásí rodiče i školy. Momentálně proti nim ale mohou bojovat pouze vyčesáváním přípravky na bázi olejů, které mají vši udusit.

Praha – Rodiče i školy se v Česku už delší dobu potýkají s rozšířením vší u dětí. Na některých místech už se dokonce dá hovořit o epidemii. Ty se už v minulosti objevovaly ve chvíli, kdy si vši zvykly na používaný přípravek a staly se vůči němu odolnými. Nyní ale původ epidemie leží jinde. Přípravky s účinnou látkou se v Česku přestaly vyrábět, říká parazitolog Oleg Ditrich z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Do roku 2011 na vši pomáhaly výrobky s carbarylem. Pak se ale objevilo podezření, že má tato látka rakovinotvorné účinky. Carbaryl tak už podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv není v humánní medicíně evidovaný.

„V současné době přípravky určené pro použití v lidské medicíně obsahují jenom oleje, které mají vším zalepit dýchací otvory, což částečně funguje, ale určitě ne natolik, aby se dalo účinně odvšivovat třeba zavšivený kolektiv,“ vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz Ditrich.

Rodičům nyní tedy nezbývá než čekat, až se objeví nová účinná látka. Nebo se mohou uchýlit k alternativním způsobům a používat na vlastní odpovědnost například šampony určené psům a kočkám.

A.cz: Dá se současný hojný výskyt vší u dětí už označit za epidemii nebo nezvyklou situaci?

Úplně nezvyklé to není. V minulosti se to několikrát opakovalo ve vlnách. Většinou to souviselo s vývojem rezistence k prostředkům, které se používaly k odvšivování. Vždycky se vynalezl nějaký nový, zavedl se, byl nějakou dobu účinný a pak na něj vši získaly rezistenci. Musel se nahradit jiným a nějakou dobu to trvalo. Ani ne tak vývoj jako schvalování nového insekticidu, protože je důležité, aby byl neškodný.

Ta poslední epidemie souvisí trošku s něčím jiným. Ať už se výrobky jmenují jakkoli, Diffusil nebo Orthosan, tak v nich vždycky bývá přítomna určitá účinná látka. Názvy zůstávají a ta účinná látka se mění.

Dosud tou účinnou látkou byl carbaryl – starší, ale velmi účinný insekticid. Tentokrát to ale nebylo tak, že by na něj vznikla rezistence. Ta zatím neexistuje, nebo jen velmi malá.

Ale společnosti přestaly vyrábět prostředky, které by účinnou látku carbaryl obsahovaly. Mezitím přestal být u nás evidován pro užití v humánní medicíně.

Proč?

Některé pokusy vedly k podezření, že by mohl mít rakovinotvorné a teratogenní účinky (tedy že by mohl ohrožovat plod v těle matky). Ty účinky jsou sice velmi slabé, ale předběžná opatrnost vedla k jeho zákazu v některých zemích jako v USA a Německu.

Takže v současné době přípravky určené pro použití v lidské medicíně obsahují jenom oleje, které mají vším zalepit dýchací otvory, což částečně funguje, ale určitě ne natolik, aby se dalo účinně odvšivovat třeba zavšivený kolektiv.

Pokud jde o veterinární prostředky, tak tam ten carbaryl je, ale my samozřejmě nemůžeme hromadně doporučovat, aby se lidé odvšivovali šamponem určeným pro psa nebo pro kočku.

A.cz: Proč ne? Když lidé jinou možnost nemají…

Protože musíme dodržovat zákony. Každý lék, každý přípravek podléhá schválení Státního ústavu pro kontrolu léčiv a ti by nebyli rádi, kdybychom my veřejně doporučovali lidem, ať se odvšiví přípravkem na zvířata.

Samozřejmě že když to má nějaký můj příbuzný, tak mu tuhle radu dám. Píšu to tak i pacientům. V parazitologické společnosti máme na stránkách parazitologie.cz rubriku Dotazy. Když napíšou, tak odpovím: Škoda, že vám nemůžu poradit, protože vám nesmím doporučit prostředek na zvířata, ale dcera tím krásně odvšivila mého vnuka. A pak přijde dopis: Děkuji, že jste mi tak dobře poradil.

A.cz: Nyní se tedy hledá nějaká úplně nová látka?

Hledá, ale vždycky strašně dlouho trvá, než se schválí pro lidi. Veterinární prostředky se schvalují mnohem kratší dobu než pro lidi, takže i v minulých vlnách byl veterinární přípravek účinnější než ten lidský. Ale člověk samozřejmě musí souhlasit s tím, že se to u lidí zkouší pečlivěji a déle, protože veš není tak hrozná jako rakovina nebo dítě narozené s poškozením.

A.cz: Takže situace je taková, že dokud se nenajde nová účinná látka, tak epidemie bude pokračovat?

Bude to pravděpodobně pokračovat. Děti se prostě musí odvšivovat individuálně péčí rodičů. Neříkám, že nemají vůbec nepoužívat dostupné šampony nebo spreje. Ty to také omezí, ale nedá se spoléhat, že to postačí. Asi by šlo doporučit kombinovat ty méně účinné prostředky, které teď jsou dostupné, s mechanickým odstraňováním – vyčesáváním vší a hnid. Když se to dělá opravdu důkladně, tak se tím dítě může účinně vší zbavit.

A.cz: Co ještě mohou rodiče dělat, když zjistí, že jejich dítě má vši?

U kluků je to jasné. Vši nejsou schopné dlouhodobě přežít ve vlasech kratších než jeden centimetr, takže když se kluci ostříhají opravdu nakrátko a doplní se to ještě vyčesáváním, tak se tím vší zbaví. Jsou případy, kdy maminky i děvčátka s dlouhými vlasy pomocí hřebínku „všiváčku“ úplně zbavily vší, ale chce to trpělivost.

A.cz: Co se s vešmi dá dělat na úrovni třídy nebo školy?

Tam se dá něco dělat, pokud je účinný prostředek. Pak se odvšivení musí dělat důsledně u všech, i u těch, u kterých vši zatím nenašli. Je potřeba, aby se to udělalo v jednom dni a po třech týdnech se to zopakovalo. To pak bylo vždycky účinné. Stačí, aby někdo vynechal, nebo to udělal v jinou dobu, a už se potom najde cestička, kudy se vši rozšíří znovu.

A.cz: Jak se dá předejít rozšíření vší v dětských kolektivech?

Nesmějí si půjčovat čepice, nesmějí se při hrách dotýkat kšticemi. Veš mimo hlavu přežívá strašně krátkou dobu, takže jde o takové to bezprostřední půjčení čepice, kdy jedno dítě si ji sundá, druhé si ji zkusí. Nevadí, když si dítě řekne: dneska si vezmu bráchovu čepici. Přes noc v ní totiž veš nepřežije.

Týká se to hlavně kolektivu menších dětí, kde se při hrách dotýkají hlavami. U těch starších dětí už se to dá uhlídat.

A.cz: Souvisí hojný výskyt nějak s počasím? S tím, že byl teplý podzim?

Vůbec ne. Snad jedině, že v zimě nosí děti čepice a mohou si je půjčovat. Takhle zprostředkovaně to může souviset. Jinak ta veš má na hlavě svoje teplíčko pořád.

autor: Markéta Šrajbrová | 30. 11. 2014

Můj komentář: Naprosto spolehlivě funguje Křemelina. Bez látek ničících zdraví.

Komentáře nejsou povoleny.