Škrkavka dětská

Posted in on 07 Pro 2014

Škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides) je celosvětově rozšířený parazit nejen u člověka. Je typickým zástupcem hlístic z kmene Nematoda a je 10 až 30 cm dlouhá. Jedná se o nejběžnějšího parazita člověka vůbec. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je nakaženo škrkavkou přes 1,4 miliardy lidí. Škrkavky způsobují vážné onemocnění zvané askaridóza.

Vývojový cyklus

Dospělci škrkavky obývají v klasickém případě tenké střevo člověka. Samičky po oplození kladou 200tis. vajíček za den, které odcházejí se stolicí do vnějšího prostředí.

Ve vnějším prostředí se během dvou až tří týdnů vyvine ve vajíčku larva, a tím se stává vajíčko infekční. V případě pozření infekčního vajíčka hostitelem se v jeho střevě larva vylíhne a proniká střevní stěnou, kde se dostává do krevního a lymfatického oběhu.

Krví se dostává přes srdce až do plic, kde vyvolá kašel a způsobí vykašlání hlenu, kde se po polknutí dostává opět do zažívacího traktu (tenkého střeva). V tenkém střevě škrkavky pohlavně dospívají. Dospělý jedinec se dožívá 1-2 let.

Příznaky a projevy infekce škrkavkou

Migrující larvy, které se dostávají do plicních kapilár, poškozují plicní sklípky (alveoly). Tato fáze infekce se projevuje zvýšenými teplotami, kašlem, někdy i výskytem krve ve vykašlávaném hlenu a bolestí za hrudní kostí.

Migrující larvy se krví mohou dostat do nejrůznějších orgánů a způsobovat tak potíže. Napadenými orgány mohou být ledviny, dále pak mozek, oko, mícha a podobně. Symptomy těchto stavů vyplývají z lokalizace migrujících larev.

Dospělí červi působí při silnějších infekcích ve střevě koliku a další gastrointestinální potíže.

V případě velmi silných infekcí mají červi schopnost pronikat do vývodů žlučovodu a slinivky břišní nebo do slepého střeva, kde způsobují záněty. Je to, například, cholecystitida, což je zánět žlučníku, dále cholangitida (zánět žlučových cest), pyogenní jaterní abces (ložisko hnisu v játrech).

Masivní infekce škrkavkami může způsobit obstrukci střeva tzv. ileus verminosus, což může být život ohrožující stav. Takto postižený člověk zvrací, dochází k iontové a vodní nerovnováze, metabolickému rozvratu a případně až ke smrti. V některých případech červi pronikají střevní stěnou a způsobují záněty pobřišnice.

Nejzávažnější komplikací je průnik škrkavek do mozku a míchy. Můžou zde vznikat záněty s postižením centrálního nervového systému.

Na tyto komplikace ročně na světě umírá až 100 000 lidí. Nejvíce příbuzným druhem je Ascaris suum parazitující u prasat.

http://nemoci.vitalion.cz/skrkavka-detska/

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0krkavka_d%C4%9Btsk%C3%A1

delfin

Komentáře nejsou povoleny.