Zázrak GHÍ

Posted in on 17 Zář 2014

 

Přepuštěné máslo – GHÍ, zvané též „bezvodé“, uměly vyrobit ještě naše prababičky. Ve východních kulturách je používáno od nepaměti, v Brazílii je nazýváno máslem země. Je základem indické kuchyně tak, jako olivový olej italské. Vyniká vůní a jemně oříškovou chutí, dobře se váže s kořením a má vysoký bod zápalnosti.

Kvalitně vyrobené GHÍ je základem mnoha léčebných mastí, včetně masážních balzámů, je součástí Ájurvédské marmelády ČAVANPRAŠ. Pro lidský organismusje stravitelnější a obsahuje více důležitých látek, než jakýkoliv rostlinný olej. Mast na základu ghí je – na rozdíl od mastí ze sádla – pokožkou plně vstřebatelná bez škodlivých usazenin.

Náš organismus ke své životaschopnosti potřebuje stálý přísun tuků s nenasycenými mastnými kyselinami, protože jedině díky nim se pak tuky dokáží sloučit s bílkovinami a stávají se beze zbytku rozpustnými ve vodě. Náš organismus je poté dokáže vstřebat do všech svých tkání až na úroveň kapilár, což je nesmírně důležité pro všechny tělesné procesy. Cítíme se aktivnější po všech stránkách, jak se lidově říká – máme“dobité baterky“.

Ve snaze zachovat co nejdelší trvanlivost, vznikly ve své době ztužené tuky. Touto úpravou se jejich nenasycené mastné kyseliny připravují o schopnost vázat kyslík, zničí se jejich elektronové pole a jejich schopnosti slučovat se s bílkovinami, tedy jejich rozpustnost v tekutinách živého organismu, což se v důsledku projevuje při dlouhodobé konzumaci postupnou devastací organismu.

Tepelným procesem se z másla stává chí, stává se bezvodým, čistí se, zbavuje se bílkovin, čímž se umožní jeho vysoká trvanlivost, nežlukne, nekazí se, ale při tom jsou zachovány všechny původní nenasycené mastné kyseliny jako u čerstvého másla. Pokud má mít chí výše uvedené vlastnosti je třeba, aby máslo, ze kterého se ghí tepelným procesem vytváří, bylo z ověřeného zdroje, stálé kvality, nesolené a vždy jen čerstvé, nejlépe z farem s ekologicky šetrným hospodářstvím.

Účinky chí:

-          Nedochází k usazení cholesterolu na cévních stěnách jako v případě jiných živočišných tuků, protože je to čistý tuk, bez škodlivého LDL cholesterolu, se zachovaným obsahem nenasycených mastných kyselin, tento čistý tuk cévy vyživuje, zprůchodňuje a regeneruje.

-          Díky obsahu kyseliny máselné má chí protivirové a protirakovinotvorné vlastnosti, obsahuje minerály – sodík, vápník, draslík, fosfor, hořčík a vitamíny A, D a E.

-          Obsahuje stejné živiny jako máslo, ale bez nežádoucích účinků (chí s medem na rozpečeném krajíci chleba je ten nejlepší start do nového dne, je dobrou výživovou kombinací pro děti).

-          Podporuje trávení, nevyžaduje při trávicím procesu v těle žluč jako emulgátor, protože se plně vstřebá

-          Chrání nervovou tkáň

-          Podporuje plodnost, funkci vaječníků, kvalitu a množství semene.

-          Zvyšuje imunitu, absorbuje a vylučuje z těla toxiny, je tedy přirozeným lapačem volných radikálů, čímž ochrańuje buňky.

-          Podporuje paměť, myšlení a inteligenci

-          Zlepšuje zrak

-          Podporuje činnost jater

-          Zvyšuje činnost enzymů v játrech, tkáních a střevech

-          Posiluje ledviny

-          Vyrovnává množství kyseliny solné v žaludku a zajišťuje obnovu žaludeční sliznice

-          Brání bloku krve a plasmy

-          Pročišťuje žlučové cesty a játra

-          Omlazuje a regeneruje organismus

-          Ulevuje při popáleninách (včasnou aplikací se předejde puchýřům a jizvám), ulevuje při odřeninách, vodnaté rýmě a bolesti uší.

-          Ulevuje při únavě očí – potíráním spánků a očních víček.

-          Ulevuje při hemoroidech a chronických bolestech kloubů

-          Napomáhá rychlejšímu hojení tržných a sečných ran

-          Pro miminka je nejlepší pleťovou výživou a tonikem.

Doporučení:

Před jídlem – směs přírodního třtinového cukru, chí a zázvoru podporuje zažívání, brání zácpě, větrům, oslabenému trávení, zánětům žaludku a střeva. Zajišťuje dobré zdraví s jasnou myslí a čistou pokožkou. Denně lze jíst 6 – 8 lžiček chí.

Pro vaření – Díky molekulární struktuře se nepřepaluje a nekouří při vaření. Dobře se pojí s širokou škálou koření. Indická kuchyně je bez něj nemyslitelná. Ghí je ideální na smažení, dušení, restování a všude tam, kde používáme ostatní oleje nebo tuky. Můžeme jej použít do dresinků, ke zjemnění pokrmů i do moučníků. Brání překyselení, nadýmání, zácpě a podrážděnému žaludku. Při intoleranci laktózy se doporučuje vyzkoušet individuální snášenlivost.

Skladování – ghí uskladněné v suchu a tmě vydrží téměř nekonečně dlouho. Jelikož neobsahuje ani nepatrné stopy mléka (proto je vhodné pro vegany) a je prakticky bezvodé, samo o sobě nežlukne. Vlhko a styk s vodu při skladování může způsobit žluknutí, z toho důvodu není vhodná chladnička. Z téhož důvodu používáme při odebírání chí jen suchou lžičku. Pokud se skladuje v such a tmě a je dobře uzavřené, má téměř neomezenou životnost.

Zdroj – Nová regena, září 2014 – centrum Avasa

delfin

Komentáře nejsou povoleny.